Historia

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

21 lipca 2021

Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrówku powstała w 1955r. na bazie księgozbioru w ilości 1310 wol. wydzielonego z biblioteki w Leszkowicach- pierwszej na tym terenie istniejącej od 1949r.( obecnie filii GBP). W czasie swojej działalności biblioteka wielokrotnie zmieniała siedzibę i mieściła się w lokalu Gminy, Szkole Podstawowej w Ostrówku, w mieszkaniach prywatnych, Ośrodku Kultury Rolnej.

Od 1955 r. biblioteka znajdowała się w remizie OSP . Biblioteka posiada dwie filie biblioteczne: w Tarkawicy od roku 1958  i Leszkowicach. Istniały również punkty biblioteczne w miejscowościach: Kolonia-Żurawiniec, Dębica, Żurawiniec, Zawada, Babczyzna, Cegielnia, Kamienowola, Antoniówka, Ostrówek, Luszawa, Jeleń.

Biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia książki, czasopisma oraz materiały dotyczące naszego regionu. W skład księgozbioru wchodzą:

- książki dla dzieci i młodzieży

- książki dla dla dorosłych

- encyklopedie, słowniki, atlasy, albumy, przewodniki

- wydawnictwa dotyczące naszego regionu.

Oprócz podstawowej działalności gromadzenia i udostępniania książek biblioteka prowadzi również działalność informacyjną :

- udziela bezpośrednich informacji bibliotecznych i bibliograficznych czytelnikom indywidualnym,

- prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka współpracuje ze szkołami, przedszkolami i innymi instytucjami na terenie gminy. Uczestniczy w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Przy bibliotece od 2009r. rozpoczął swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki "Wretil".

W bibliotekach można korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu oraz usług kserograficznych.

 

 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-07-21
Data publikacji:2021-07-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Emilia Karczewska
Liczba odwiedzin:797